Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy uhonorował Rzeszów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował dziś Rzeszów tytułem „miasta-ratownika”. – To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne, ważne wyróżnienie. Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał „dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów”. – W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi – pierwszemu miastu-ratownikowi – powiedział Zełenski (cytaty za Polską Agencję Prasową).

– Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek. Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa