Wystawa fotografii “Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej

W rzeszowskim Millenium Hall odbędzie się wystawa „Dzieci Świata” autorstwa Elżbiety Dzikowskiej i konkurs plastyczny dla dzieci „Mój przyjaciel z dalekiego świata” w ramach obchodów 12 urodzin centrum kulturalno-handlowego.

Millenium Hall postanowiło podarować mieszkańcom Rzeszowa, ale przede wszystkim dzieciom, wielkoformatową i edukacyjną wystawę fotografii „Dzieci Świata” cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.  

W dniach od 09 do 28 października 2023, rzeszowskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata w kulturalnej przestrzeni Millenium Hall. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. 

Jesteśmy dumni, że będziemy mogli zaprezentować wystawę „Dzieci Świata” autorstwa Pani Elżbiety Dzikowskiej właśnie w Millenium Hall, które przez 12 lat swojej różnorodnej działalności zostało docenione przez mieszkańców i zyskało miano Ikony Rzeszowa. To okazja do podziwiania sztuki, odkrywania piękna różnorodności kulturowej i wspólnego celebrowania odwiedzin w Millenium Hall. – Marta Półtorak, Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall. 

Wystawie będzie towarzyszyć konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” dla dzieci w wieku od lat 6 do 12. Prace można przesyłać od 4 września do 6 października 2023. Regulamin konkursu: www.milleniumhall.pl  

„Dzieci Świata” to kolejna wystawa po „Uśmiechu Świata” przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie „Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej”: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami.” 

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca. 

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci w najdalszych zakątkach świata, a jednocześnie impulsem do niesienia Im pomocy.  

Wystawa fotografii “Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa i UNICEF Polska. 

Serdecznie zapraszamy!