Inauguracja „Kwadratu Kultury”. W Rzeszowie powstała nowa przestrzeń dla kultury

Kwadrat Kultury został stworzony z myślą o inspirowaniu i wspieraniu pozytywnych i prospołecznych zmian w Rzeszowie. Jego misją jest stworzenie przestrzeni kultury i relaksu, tętniącej życiem, bez nadęcia, funkcjonalnej, w której pasja, chęć współpracy, rozwijania talentów i realizacji nowatorskich rozwiązań łączy w działaniu ludzi identyfikujących się z regionem podkarpackim, a w szczególności miastem Rzeszów.

Kwadrat Kultury znajduje się przy elektrowni wodnej nad Wisłokiem, w narożu ul. Podwisłocze i al. Powstańców Warszawy.

21 września 2019 r.  (sobota) odbędzie się impreza inauguracyjna, na którą zaprasza organizator inicjatywy Fundacja Rzeszowska.

W programie wydarzenia:

13:00 otwarcie CHILLOUT Strefy, kawiarenki społecznej oraz zbiórki pomysłów do programu Kwadratu Kultury 2020*
18:15 SEDNO – małe kino plenerowe
19:00 DAGNY CIPORA – recital rozrywkowy
19:30 Vinyl DJ Set by DAZE

Organizatorzy zachęcają aby przynieść swojego grilla i prowiant oraz do ciepłego koca.

Goście występujący:

DAGNY CIPORA & Mikołaj Babula:

Dagny Cipora to Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018). Aktorka związana od 2013 roku z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz od 2017 roku z Krakowskim Teatrem VARIETE.Przez 5 lat aktorskiej pracy zbudowała kilkanaście ról teatralnych, radiowych i telewizyjnych. Posiada również bogaty repertuar recitalowy i koncertuje regularnie ze znakomitymi muzykami. Tym razem wystąpi w duecie z Mikołajem Babulą. Fragmentów niektórych utworów w wykonaniu Dagny można posłuchać na:

DAZE:

Daze

DJ i promotor z Rzeszowa. Na lokalnej scenie aktywny od 2007 i nieustannie wierny kultywacji płyty winylowej. Wraz ze swoją drużyną Beats of Silky Style, mieli przyjemność dzielić gramofony z takimi osobistosciami jak Karol XVII & MB Valence, Eltron John, SLG, Martin Harmony, Glasse, Natasza&Oscarsix, Aphreme. Pod szyldem 12″DHC prowadzi platformę podcastową, która na światło dzienne wystawia wielu najciekawszych płytowych selektorów z całej Polski związanych z szerokim terminem deep house; oraz cykl imprez, gdzie gościł do tej pory m.in. Medicis (Francja), Alex Pervukhin (Ukraina) BODJ (Grecja). Poza swoim podwórkiem, wystąpił także na festiwalach takich jak Heineken Open’er w 2010 oraz Wooded 2016, a najciekawszymi klubami, które odwiedził są warszawska Jasna, krakowska Szpitalna, poznański Schron oraz zielonogórski Objekt. Jego winylowe selekcje odtwarzano m.in. w Czwórce, Roxy FM, Sweat Lodge Radio.

O małym kinie plenerowym:
SEDNO – społecznościowy film dokumentalny (2015)

W filmie przedstawiono sylwetki 42 Polaków – Rzeszowian żyjących współcześnie, różniących się wiekiem, przeżyciami i światopoglądem. Anonimowi bohaterowie udzielają odpowiedzi na pytania, często intymnych, trafnych z perspektywy widza lub budzących jego sprzeciw. Zbiór przypadkowych bohaterów tworzy intrygujący kontrastem portret współczesnego społeczeństwa. „SEDNO” to pozytywny i niezwykle szczery film o wartościach życia w dzisiejszym świecie, który skłania widza do refleksji i zachęca do zmierzenia się z na pozór prostymi pytaniami, zmuszając jednocześnie do odkrycia prawdy o sobie samym, trafiając w sedno.

Pozostałe atrakcje:

W centrum Kwadratu Kultury znajduje się instalacja „Przestrzeń Kwadratowa” aut. Jakuba Szczęsnego. Obejmuje ona 108 m2 parkietów zadaszonych i 36 m2 patio pod chmurką oraz jest w otoczeniu 8 arów trawnika rekreacyjnego z przyłączem energetycznym. Poza instalacją w CHILLOUT Strefie będą do dyspozycji dla uczestników leżaki i hamaki oraz kawiarenka społeczna z napojami bezalkoholowymi. W dyspozycji Fundacji Rzeszowskiej będzie także projektor multimedialny z ekranem, podstawowe nagłośnienie, girlandowe oświetlenie i dwie kabiny toaletowe od Mtoilets.

Kwadrat Kultury powstał w ramach inicjatywy „Przestrzeń Kwadratowa dla Rzeszowa” realizowanej przez Fundację Rzeszowską i wspieranej przez Miasto Rzeszów w ramach programu wspierania zmian prospołecznych prowadzonych pod hasłem Lechstarter oraz dofinansowana ze środków Kampanii Piwowarskiej S.A. (właściciela marki Lech) w ramach 4. edycji Programu Lechstarter.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej.