Ocalona pamięć, ludzie i miejsca

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć pt. Żyli wśród nas autorstwa członków Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej Camera Obscurra. Wernisaż odbędzie się 25 stycznia br., o godz. 18.00, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Obchodzony 23 stycznia Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest okazją, by przywołać pamięć o zagładzie Żydów i ocalić od zapomnienia to, co stanowi namacalna pamięć o społeczności żydowskiej. Taką ideę mieli członkowie Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej Camera Obscurra, którzy przygotowali specjalną wystawę zdjęć upamiętniających tych, którzy „Żyli wśród nas”.


Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia kilku ocalałych synagog (czasem w ruinie, czasem przebudowanych i wykorzystywanych obecnie przez lokalne społeczności), żydowskie cmentarze (te dobrze zachowane i te w znacznym stopniu zniszczone) oraz miejsca upamiętniające zbiorowe mordy dokonane przez hitlerowców na społeczności żydowskiej.

Zdjęciom towarzyszą krótkie opisy, gdyż zamiarem autorów wystawy było, aby miała ona charakter poznawczo-edukacyjny, by wiele osób mogło poznać ocalałe małe fragmenty wielkiej historii, która była także częścią naszego regionu.

Prace nad wystawą trwały rok, a jej autorami jest dziewięciu uczestników grupy Camera Obscurra, którzy odwiedzili 15 wybranych miejsc i wykonali zdjęcia tego, co w naszej okolicy pozostało z po, tak licznej kiedyś, społeczności żydowskiej.

Wernisaż wystawy Żyli wśród nas odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa) 25 stycznia (środa) o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszają:

Krośnieńska Grupa Fotograficzna Camera Obscurra
i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.