Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

Ujawnienie sprawcy kradzieży drewna, mandaty i pouczenia za nieuprawniony wjazd o lasu, jak również niebezpieczne zdarzenie z udziałem kierowcy quada, to tylko wybrane wyniki akcji Straży Leśnej w miniony weekend.

W dniach od 29 września do 1 października strażnicy z nadleśnictw: Dukla, Kołaczyce i Strzyżów prowadzili wspólne patrole. W sobotę 30 września na terenie Nadleśnictwa Dukla złapano na gorącym uczynku sprawcę kradzieży drewna – w tej sprawie trwa dochodzenie.

W niedzielę 1 października nałożono trzy mandaty na łączną kwotę 1200 zł dla obywateli Rumunii penetrujących lasy za grzybami, którzy złamali zakaz wjazdu do lasu w Barwinku i Daliowej.

– Najgroźniejszym jednak zdarzeniem była próba staranowania strażnika leśnego przez kierowcę quada, która skończyła się obrażeniami dłoni u funkcjonariusza. Kierujący pojazdem, widząc zatrzymującego go strażnika, najpierw zwolnił, po czym przyspieszył gwałtownie, powodując u interweniującego obrażenia dłoni – informuje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – Trwa ustalanie tożsamości sprawcy. Zdarzenie miało miejsce w leśnictwie Tarnowiec na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce. Wówczas też zatrzymano do kontroli innego uczestnika tej grupy. W innych miejscach doszło też do naruszeń prawa o lżejszym charakterze, stąd pouczenia dla osoby prowadzącej psa bez smyczy i wjeżdżających na teren leśny pojazdami silnikowymi. Akcja, jak widać, spełnia swoje cele. Akcja „Jesień 23” ma na celu zwalczanie szkodnictwa leśnego, w tym tzw. bezprawnego korzystania z lasu, kradzieży drewna, kontroli przewożonego i składowanego surowca. W wyniku dotychczasowych działań udzielono 168 pouczeń, nałożono 58 mandatów karnych na kwotę 14 250 zł, ujawniono 4 kradzieże drewna, przeprowadzono 69 innych kontroli – przewożonego drewna, punktów przerobu drewna, pól biwakowych i miejsc parkowania pod kątem bezpieczeństwa i właściwego zachowania osób tam przebywających.

Akcja „Jesień 23” potrwa do 8 października.

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie         

Zdjęcia: Archiwum Straży Leśnej