Trwa akcja „Wieniec”

Akcja Straży Leśnej o kryptonimie „Wieniec” skierowana jest przeciw nieetycznym zbieraczom poroży, którzy w okresie ich zrzucania przez jelenie, tropią i przeganiają te zwierzęta w wysokim śniegu. Zdarzają się przypadki płoszenia jeleni petardami, czy nawet „tropienia” ich przy pomocy quadów.

Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim, gdzie wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro – aż 18 tych zwierząt utonęło.

– To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Wprawdzie zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody, ale poszukiwacze nie powinni naruszać zakazów obowiązujących w lasach, m.in. zakazu płoszenia zwierzyny czy wchodzenia na powierzchnie ustawowo wyłączone z penetracji, np. młodniki do 4 m wysokości.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) ma charakter ogólnopolski. Więcej na ten temat tutaj: http://www.lasy.gov.pl/pl/pro/informacje/aktualnosci/stop-nieetycznym-zbieraczom-poroza

Tekst: Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie