Wrzesień w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

1.Zwiedzanie

Zwiedzanie Etnocentrum z przewodnikiem, dla grup i osób indywidualnych (konieczne wcześniejsze umówienie się). Możliwość zwiedzania we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałku.

Wejścia od wtorku do piątku w godzinach:

9:30, 11:30, 13:30, 15:30

Wejścia w soboty i niedziele:

10:30, 12:30, 14:30, 16:30

Wydarzenie odpłatne (z wyjątkiem zwiedzania w ostatni weekend września 26 i 27.09) / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

2. Etnoranki

Każda niedziela września, godzina 10:30 – 12:30

Cotygodniowe spotkania z kulturą tradycyjną „od strony kuchni”. Wspólnie przygotowujemy tradycyjne potrawy, słuchając opowieści z dawnych lat. Na końcu zasiadamy przy wspólnym stole i zjadamy przygotowane pyszności. Prowadzą: Ewa Szymko i Ewa Ziemba.

Wydarzenie odpłatne (z wyjątkiem Etnoranku 27 września) / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

3. Dni Otwarte funduszy Europejskich w Etnocentrum 2527 września. W tym:

– piątek, 25 września, godzina 18:00

Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” – otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza i Michała Łuczajów, oraz współpracowników.

Wstęp bezpłatny – konieczne wcześniejsze zgłoszenia (limit osób).

„Łukasz Łuczaj – Doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog. Od wielu lat prowadzi warsztaty odżywiania się dzikimi roślinami. Dokumentuje tradycje używania dziko rosnących roślin pokarmowych w różnych krajach Europy i Azji, prowadząc badania w tradycyjnych społecznościach wiejskich, np. w Chinach i Chorwacji. Jeden z czołowych badaczy dzikich roślin jadalnych na świecie, autor wielu prac na ten temat, publikowanych w renomowanych pismach naukowych. Prowadził autorski program pt. Dziki obiad Łukasza Łuczaja emitowany przez Kuchnię+. Mieszka na Pogórzu Dynowskim koło Krosna, na pograniczu dwóch wsi: Pietruszej Woli i Rzepnika, w dzikim i niezwykle malowniczym zakątku Pogórza Karpackiego”

(za: https://lubimyczytac.pl/autor/46752/lukasz-luczaj)

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

sobota i niedziela 26 – 27 września – bezpłatne zwiedzanie Etnocentrum w godzinach: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

– sobota i niedziela 26 – 27 września – warsztaty kowalstwa w ramach projektu „Start – up w tradycję”, dofinansowanego ze środków MKIDN. Obowiązują bezpłatne wejściówki, LISTA UCZESTNIKÓW PEŁNA

– sobota 26 września, godzina 19:00 – koncert duetu Daria Kosiek & Maciej Harna

Daria Kosiek & Maciej Harna to sanocki duet muzyczny. Z jednej strony, to doskonały i doświadczony multiinstrumentalista, twórca i lidera Orkiestry Jednej Góry Matragony (główne nagrody na Festiwalu “Mikołajki Folkowe”, Festiwalu “Nowa Tradycja”) i współpracownik legendarnego KSU.

Z drugiej zaś, to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne, (rozwijane pod okiem takich mistrzów jak: Jewhen Jefremow, Tatiana Sopiłka, czy Susana Karpenko) członkini zespołu Widymo (2011), folkowej Kapeli na Dobry Dzień (2018) i zeszłorocznej zwyciężczyni w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie oraz Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe pochodzące z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i Słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśli cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom.

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

niedziela, 27 września, godzina 10:30Etnoranek, wstęp bezpłatny. Podczas Etnoranka tego dnia będzie nadawana transmisja na żywo.

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.

– niedziela 27 września, godzina 7:00 – 12:00 – Jarmark staroci przed Etnocentrum

Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej