Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do sklepiku z rękodziełem

– Sezon świąteczny w „kulturze” zawsze wiązał się z natężonym czasem pracy dla pracowników domu kultury czy muzeum, a dla odbiorców naszych działań – z udziałem w warsztatach, spotkaniach, wspólnych inicjatywach. Ten sezon jest inny i jest nam z tym bardzo dziwnie. Mimo to staramy się „nie zamykać drzwi” i na ile to możliwe, być z mieszkańcami Krosna – naszymi stałymi gośćmi i odbiorcami naszych działań. Zostawiamy więc drzwi lekko uchylone, działamy online, razem z RCKP wysyłamy posiłki służbom medycznym, przygotowujemy zestawy feryjne do samodzielnej pracy w domu – informują pracownicy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Co się dzieje wewnątrz Etnocentrum?

W okresie przedświątecznym nagrywamy i prezentujemy na Facebooku przepisy kulinarne na tradycyjne potrawy świąteczne. Staramy się też pokazać Wam wystawę „Motywy ludowe w plakacie polskim”, która niefortunnie, tuż po wernisażu, została „uwięziona” w zamkniętej dla gości galerii. Chcąc ją zaprezentować od możliwie wielu stron, co tydzień w czwartki wrzucamy filmiki o różnych artystach i ich plakatach, które można na wystawie obejrzeć. Były też (i jeszcze będą!) okołowystawowe konkursy z nagrodami. W listopadzie pracowaliśmy też pilnie nad pisaniem wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie na przyszłe, ciekawe, wspólne działania w Krośnie.

Sklepik

W sezonie przedświątecznym działa też sklepik z rękodziełem. Można do niego przyjść w godzinach od 7:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku, albo umówić się telefonicznie bądź przez Messengera na zakupy w późniejszych godzinach.

Postaramy się dopasować do potrzeb i możliwości krośnian.

W sklepiku przy Etnocentrum znajdziecie wyłącznie rękodzieło. Jest biżuteria koralikowa inspirowana tradycyjnymi ozdobami z naszych stron. Są lalki motanki – zarówno takie już „umotane” jak i „w zestawach do samodzielnego montażu”. Dawniej wierzono, że każda taka motanka posiadała szczególną moc – na przykład chronienia domostwa albo ludzi w podróży. Była swoistym amuletem broniącym od nieszczęścia i przyciągającym dobro.

W sklepiku znajdziecie też wyroby nawiązujące do lniarskich tradycji Krosna, jak poszewki na poduchy z ręcznie wykonanym na szydełku motywem zdobniczym. Nie brakuje też innych elementów, które mogą nadać wnętrzu wyjątkowy wyraz. Są ręcznie haftowane obrazki, magnesy ceramiczne i szydełkowe oraz wiele innych pięknych przedmiotów. Znajdzie się też „wyposażenie osobiste” – filcowe torebki lub etui na telefon czy ipada, a bliżej ciała – czapki dla dzieci i kapelusze dla dorosłych…

– Wszystkie wyroby z naszego sklepiku wychodzą spod rąk naszych koleżanek, pracujących w Etnocentrum oraz twórców z najbliższej okolicy. Zachęcamy i zapraszamy do wstąpienia do Etnocentrum i obejrzenia naszego asortymentu. A kiedy tylko sytuacja na to pozwoli, zaprosimy do Etnocentrum na warsztaty samodzielnego wykonywania różnych ozdób, dodatków i przedmiotów codziennego użytku.

Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej