Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty”

Termin: 20-22 sierpnia 2021

Miejsce: Krosno, województwo podkarpackie

Towarzystwo mieszkańców i przyjezdnych, widok słoneczników, zapach chleba i smak wina, muzyka z bliskich i dalekich zakątków, radość z bycia blisko i przygoda, której częścią możecie być w sierpniu. Po dwóch latach – niezmiennie klimatyczny – Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” wraca na krośnieńską starówkę, a wraz z nim relaks dla tych, którzy wierzą, że jest on prawdziwą sztuką oraz ogrom miejsc i wydarzeń, będących przyszłym zbiorem najpiękniejszych wspomnień upalnego, kulturalnego i klimatycznego lata. Piękna perspektywa powrotu, spokój i ciąg niepowtarzalnych momentów – Karpackie Klimaty, Krosno 20-22 sierpnia 2021.

5 zmysłów Karpackich Klimatów

Wzrok

Króluje słonecznik, wszystkie barwy na straganach z rękodziełem i na scenie w strojach ludowych, refleksy światła w krośnieńskim szkle.

Słuch

Muzyka ze wszystkich stron Karpat – od ludowych przyśpiewek i dumek po folk-jazz, gwar rozmów, śmiech dzieci.

Węch

Chleb – ten niepowtarzalny zapach zawsze kojarzący się z domem, zioła, miody, proziaki.

Smak

Chleb – skrywający owoce, zioła, cebulę, wino – od słodyczy muskatu po wytrawne z Egeru, karpackie miody, sery – wytwarzane domowymi metodami, wędliny – prawdziwie smakujące, proziaki, czyli specjał regionu.

Dotyk

Tkaniny – szlachetność lnu, rzeźby – chropowatość drewnianych świątków, gładkość szkła karpackich aniołów.

KLIMATYCZNE ATRAKCJE

KLIMATYCZNE KONCERTY NA DZIEDZIŃCU

Piątek – sobota, godz. 20.00 i 21.30

Dziedziniec Karpackiej Państwowej Uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego 4

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru: od 10 sierpnia 2021 na https://bilety.rckp.krosno.pl oraz w dniach koncertów 20 i 21 sierpnia 2021 od godz. 18.00 do 20.00 w Plenerowej Pracowni RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na festiwalowe koncerty w przepięknej scenerii dziedzińca dawnego klasztoru oo. Jezuitów. Okazały gmach przy ulicy Kazimierza Wielkiego 4 w Krośnie stanowi dzisiaj siedzibę Instytutu Humanistycznego Karpackiej Państwowej Uczelni. Jest skromną pozostałością po imponujących niegdyś zabudowaniach, na które – prócz klasztoru oo. Jezuitów i murowanego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia N.P. Marii – składały się również szkolne budynki kolegium jezuickiego, pomieszczenia gospodarcze i usługowe. Ta rozległa i niezwykle bogata fundacja architektoniczna służyła krośnieńskim jezuitom do roku 1773, kiedy to ostatecznie papież Klemens XIV dokonał kasaty zgromadzenia.

Dzięki uprzejmości gospodarza – Karpackiej Państwowej Uczelni – Klimatyczna scena znalazła w tym roku swoje nowe miejsce, które zagwarantuje nie tylko wyjątkowe doznania artystyczne, ale także zapewni bezpieczeństwo zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi.

W piątkowy wieczór wystąpi Kwartet Galicyjski – cztery instrumentalistki, które ukierunkowały swoje działania artystyczne na rzecz syntezy folkloru i muzyki poważnej. Wydany w 2019 album „Folkomania” uplasował się na 8. miejscu w prestiżowym plebiscycie „Wirtualne Gęśle”. W tym samym czasie Kwartet Galicyjski został finalistą Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, występując w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Formacja została także laureatem „V Turnieju Muzyków Prawdziwych” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, otrzymując nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Muzyczny wieczór dopełni nieco odmiennymi brzmieniami Moniuszko Project. Inspiracją do przygotowania i zrealizowania koncertu była 200. rocznica urodzin kompozytora. W repertuarze muzyków znalazły się najbardziej znane kompozycje Moniuszki, m.in. „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna”, „Aria Skołuby” z opery Straszny Dwór, „Kozak”, „Dziad i baba”. Improwizowany jazz, a nawet latynoamerykańskie brzmienia nadają im jednak zupełnie nowy charakter. Twórcą projektu jest Michał Iwanek, artysta znany między innymi z kompozycji muzyki do widowiska otwarcia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Sobotni wieczór rozpocznie grupa Ukoja – nazwa to nawiązanie do dwóch symbolicznych słów – ukojenia, które niewątpliwie niesie ze sobą muzyka oraz do ptaka o imieniu Koyal, występującego w krajach azjatyckich, o pięknym czarnym upierzeniu i czerwonych oczach – jego wygląd budzi lekki niepokój, jednak z natury to ptak, któremu ukojenie przynosi światło słoneczne i góry. UKOJA to spotkanie skrajnie różnych osobowości, które połączyła miłość do muzyki etno, folk, klezmerskiej, słowiańskiej i bałkańskiej. Członkowie zespołu pochodzą z Krakowa, zaś Karolina Patla (wokal) oraz Monika Mazur (skrzypce i wokal) to urodzone krośnianki, na co dzień mieszkające w Krakowie. Utwory, które napisała wokalistka zespołu – Karolina Patla, powstały z potrzeby serca, są wylanymi na kartkę papieru nutowego wspomnieniami o wielkim ładunku emocjonalnym, często opierając się o symbolizm. Zespół, inspirując się tradycyjną muzyką ludową (nie tylko polską), sięga również po pieśni ludowe z całego świata, tworząc ich własne oryginalne opracowania i aranżacje.

Koncert Kapeli spod Rubani będzie zwieńczeniem sobotniego wieczoru. Lokalni artyści – łączący pokolenia – zaprezentują najnowszy materiał z ich ostatniej płyty. Grupa Kapela spod Rubani powstała w 2019 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie. Początkowo repertuar stanowiły piosenki łemkowskie, które zespół po raz pierwszy zaprezentował na Kermeszu w Olchowcu. Wkrótce repertuar poszerzył się o piosenki skomponowane przez Wojciecha Pelczara (założyciela Kapeli) do tekstów Jana Luszni i „nadwornego” tekściarza zespołu – Edwarda Lechety. Do tego grona dołączył także Tadeusz Gajewski.

SZTUKA POGRANICZA

Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. W trakcie festiwalu swoje prace chętnie prezentują malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów, podkarpackich świątków, bieszczadzkich aniołów.

SMAKI POGRANICZA

Węgierskie langosze, polskie pierogi na wiele sposobów, stoiska winiarzy z Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy. Specjały lokalnych serowarów, chmielowe smaki z rzemieślniczych browarów, pachnące oscypki, litewskie wędliny kuszą wszystkich uczestników festiwalu.

WĘDRUJĄCA KAPELA

Gościem tegorocznych Karpackich Klimatów będzie zespół z Węgier – Hollóének Hungarica. Muzyków spotkać będzie można o różnych porach w wielu miejscach krośnieńskiej starówki. To węgierski zespół grający muzykę średniowieczną. Opierając się na oryginalnych melodiach, aranżuje utwory, nawiązując do współczesnej muzyki folk oraz muzyki świata. Jedną z charakterystycznych cech zespołu jest wykorzystanie instrumentów wiernie naśladujących średniowieczne brzmienia. Instrumenty te (dudy, gemshorn – róg kozi, flet, szałamaja, rolling, buzuki, lant, skrzypce, davul, darbuka, djembe i grzechotki) są wykonane ręcznie przez mistrzów, tworzących na podstawie średniowiecznych wzorów. Początki zespołu Hollóének Hungarica sięgają 2003 roku, kiedy to z inicjatywy Lajosa Bálinta grupa muzyków rozpoczęła wspólne próby oraz spontaniczne występy na żywo. Powstanie zespołu można uznać za owoc odrodzenia kultury średniowiecznej, koncentrującej się wokół zamku Visegrád na Węgrzech. Zespół oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 2005 roku – wtedy uformował się stały trzon grupy. Nazwa zespołu powstała z czasem – do słowa „Holló”- „kruk”- słuchacze zaczęli dołączać przymiotnik „Hungarica”, czyli „węgierski”. W 2007 roku zespół wydał swój pierwszy album, równocześnie poszerzając wachlarz dźwięków, dodając nowe instrumenty, takie jak: lutnia, bęben czy średniowieczna szałamaja. W swojej historii zespół koncertował na zamkach, średniowiecznych festynach i jarmarkach w krajach całej Europy, a kontakty z muzykami z innych krajów zaowocowały wzbogaceniem repertuaru o utwory muzyki tureckiej, skandynawskiej czy mołdawskiej.

WERNISAŻ W WIEŻY

Czwartek, godz. 18.00

Przy Wieży Farnej i na podcieniach, Rynek 28

Wstęp wolny

W czwartek – przy Wieży Farnej – Muzeum Rzemiosła zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Julii Habrat, a następnie na spotkanie z artystką i mapping na podcieniach.

Wystawa Julii Habrat-Bałaban prezentuje malarstwo, które składa się z prac malarskich wielko- oraz małoformatowych. Autorka stosuje abstrakcję organiczną, aby pokazać swoją głęboką wrażliwość. Poprzez abstrakcję stara się nawiązywać do swojej cielesności oraz uczuć z nią związanych, stosując zarówno plamy, jak i linie oraz wyszywanki, które mają ukazywać w eufemistyczny sposób ciała kobiece. Posługując się głownie czerwienią, nawiązuje do namiętności oraz energii. W pracach, gdzie występuje głównie czerń, przekazuje swoje emocje. Stosując różne techniki, także wyszywanie, próbuje pokazać nieład i roztargnienie w jej życiu emocjonalnym. Prace te są dla niej jak terapia, malując opowiada o swoich uczuciach, których nie potrafi wyrazić słowami.

KONCERTOWO W PIWNICY PODCIENIAMI

Sobota, godz. 18.00

Piwnica PodCieniami, Rynek 28

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru: Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19

W trakcie Karpackich Klimatów Muzeum Rzemiosła zaprasza na koncert Agaty Karczewskiej – piosenkarki, autorki piosenek i gitarzystki z Warszawy, tworzącej w stylu amerykańskiego folku, bluesa, country, folk rocka. W 2017 wokalistka brała udział w 5. edycji Idola. W tym samym roku ukazał się jej debiutancki minialbum z autorskim materiałem pt. „You’re Not So Special”. Większy rozgłos wokalistka uzyskała dzięki singlowi „Fool” prezentowanemu w radiowej Trójce. W marcu 2019 we współpracy z Marcinem Borsem został wydany debiutancki album Karczewskiej „I’m Not Good at Having Fun”, za który artystka otrzymała nominację do Fryderyka 2020. Występowała na festiwalach: Spring Break w Poznaniu, Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter Łódź Festiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal, Open Stage Open’er Festival oraz Live at Heart w Szwecji.

TURYSTYCZNA” – PLENEROWA GRA PLANSZOWA

Sobota, godz. 17.00-20.00, niedziela, godz. 16.00-18.00

Plac przy ul. Piłsudskiego

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w premierze gry planszowej i do wspólnych rozgrywek. „Turystyczna” to gra planszowa z powiatu krośnieńskiego w dwóch wersjach: wielkoformatowej i pudełkowej. Zagrać w grę, poznać i przemierzyć powiat krośnieński będą mogli mieszkańcy i przyjezdni, dzieci i dorośli. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Z domu do domu: Krosno na wynos i na miejscu”, którego partnerem jest Podkarpackie – przestrzeń otwarta.

POTAŃCÓWKA Z ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

Sobota, godz. 20.00-24.00

Rynek

Na co dzień Potańc(ówki) organizowane są przed lub w budynku Etnocentrum. Specjalnie na Karpackie Klimaty Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przenosi się na krośnieński rynek, by w sobotni wieczór to właśnie tu potańczyć w ludowych rytmach. Podczas wydarzenia rozbrzmiewać będą dźwięki niestylizowanych odmian polki „bez nogę” i „trzęsionej” oraz słynnych ulicznych sztajerów. Będzie można też zatańczyć popularne krośnieńskie tańce ludowe: krzyżoka, suwanego czy kowala. Do tańca zagrają kapele Młoda Harta i Kapela z Futomy.

ZAKLĘTE W SZKLE

Spacerując po krośnieńskiej starówce, w dniach festiwalu, będzie można zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Lokalni twórcy, artystyczne pracownie i huty szkła zaprezentują swoje wyroby, odkrywając nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła. W sobotę 21 sierpnia 2021 w godzinach 11.00-14.00 Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na pokaz formowania szkła na palniku.

ETNORANEK NA RYNKU

Niedziela, godz. 10.30

Rynek

Warsztaty kulinarne z Fioną cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród gości Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. W czasie Karpackich Klimatów Etnoranek zagości w pokazowej formule na krośnieńskim rynku, a zgromadzona publiczność zobaczy, jak przygotować tradycyjne lokalne potrawy.

ŚWIĘTO CHLEBA

Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy Konkurs na ulubiony chleb krośnian organizowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Muzeum Rzemiosła. Ten punt programu festiwalu cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa kusi zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze „walczą” swoimi wyrobami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba krośnian”.

Głosowanie: sobota, godz. 11.00-16.00, niedziela, godz. 10.00-15.00

Ogłoszenie wyników: około godz. 16.00

ZAKĄTEK RZEMIEŚLNICZY

Sobota – niedziela, od godz. 10.00

Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19

Na czas Karpackich Klimatów Muzeum Rzemiosła zaprasza do zakątka rzemieślniczego w ogrodzie muzeum. Będzie to okazja do spotkania z tradycyjnym rzemiosłem i do własnoręcznego wybicia denara krośnieńskiego.

KARPACKIE KLIMATY Z KARPACKĄ PAŃSTWOWĄ UCZELNIĄ

Sobota, godz. 10.00

Aula Karpackiej Państwowej Uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego 4

Wykład „Rośliny błotne i bagienne oraz drzewa i krzewy lecznicze doliny Wisłoka w Krośnie” zaprezentują: dr n. biol. Henryk Różański i dr n. biol. Dominik Wróbel.

Sobota – niedziela

Dziedziniec Karpackiej Państwowej Uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego 4

W sobotę i niedzielę odbędzie się piknik TWÓRCZO I NAUKOWO – pełen niespodzianek dla wszystkich uczestników. W trakcie Karpackich Klimatów uczelnia zaprasza także na trzecią, ostatnią część cyklu „Z polskich ziół ciągnione treści”. Specjalnie na sierpniową imprezę Karpacka Państwowa Uczelnia przygotowała wykład „Napary z ziół dla urody i zdrowia” – który wygłosi dr nauk medycznych Józef Forgacz – oraz degustację naparów z ziół. Zaproszone do współpracy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej poprowadzi warsztaty rękodzielnicze „Etnodesign – etykiety” / dziedziniec Biblioteki KPU, ul. Rynek 1.

RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU

Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych, piekarniczych i serowarskich.

PREZENTACJA DAWNYCH TRADYCJI ZWIĄZANYCH Z WARZENIEM SOLI

Sobota – niedziela

Dziedziniec Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

W sobotę i niedzielę Muzeum Solivar przy Centrum Dziedzictwa Szkła pokaże, jak dawniej warzono sól. Działania odbywają się w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe Solivaru i Krosna w wyjątkowych tradycjach realizowanego przez Słowackie techniczne muzeum – Muzeum Solivar w partnerstwie z Gminą Miasto Krosno”.

PLENEROWA PRACOWNIA RCKP

Piątek – sobota, godz. 16.00-20.00, niedziela, godz. 11.00-18.00

Rynek

Plenerowa Pracownia Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza tradycyjnie na Karpackich Klimatach zaprasza do wspólnej artystycznej przygody. Na tych, którzy wierzą, że relaks to sztuka, czekać będą prasa graficzna i odbite na papierze oraz tkaninie klimatyczne wzory, makaronowa biżuteria w kolorach lata, piękna jak najdroższe klejnoty oraz przynoszące dobry sen po dniu pełnym wrażeń – łapacze snów i wszystko, co potrzebne do ich wykonania.

WARSZTATY ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

Sobota, godz. 12.30-15.30, niedziela, godz. 10.00-13.00

Podcienia, rynek

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze, podczas których wspólnie stworzymy pająka – tradycyjną, przestrzenną i kolorową ozdobę, podwieszaną niegdyś pod sufitem wiejskich domostw.

KOLOROW(AN)E KWIATY

Niedziela, godz. 16.00-18.30

Rynek

Fundacja dla Sztuki zaprasza dzieci do udziału w akcji plastycznej. Kolorow(an)e kwiaty – także symbole Karpackich Klimatów – ozdobią nie tylko sztalugi, ale także cały rynek.

ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI

Od lat członkowie i przyjaciele Unii Przedsiębiorczych spotykają się w trakcie Karpackich Klimatów w „Zakątku Rozmaitości”. Unijni przedsiębiorcy serwować będą lokalne piwa i jadło. Nie zabraknie też okazji do rozmów i wspólnej zabawy. Muzycznie czas umilą Freeborn Brothers i Jacek Buczyński.

KONKURS NA NAJLEPSZĄ NALEWKĘ

Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych, w ramach Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty”, organizuje Konkurs na najlepszą nalewkę Galicji oraz konkurs dla restauracji na Najlepszą Chrzanówkę Krośnieńską.

Zgłoszenia przyjmowane są do 18 sierpnia 2021 drogą mailową: konkurs@unia.org.pl

Uczestnicy zgłaszający się do Konkursu zobowiązani są dostarczyć (do Restauracji Parkowa 7 w Krośnie do 18 sierpnia 2021 do godziny 22.00) jedną próbkę nalewki o pojemności nie mniejszej niż 200 ml dla każdej ze zgłaszanych do Konkursu nalewek.

Ogłoszenie wyników konkursu i uroczyste wręczenie nagród: sobota, godz. 19.45, rynek

SPOTKANIE Z GRUPĄ REKONSTRUKCYJNĄ

Piątek, godz. 17.00-20.00

Rynek

Grupa Rekonstrukcyjna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie zaprasza do udziału w prezentacji strojów historycznych.

STREFA TWÓRCZA BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH I WIDEOMAPPING

Piątek – sobota, godz. 15.00-20.00 i 21.00

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

W piątek i sobotę na placu przed budynkiem, godz. 15.00-20.00, Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza do Strefy twórczej – „Sztuka odpoczywania”, a w sobotnią noc około godziny 21.00 na prezentację wideomappingu.

KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH

Piątek, godz. 17.30

Kościół oo. Kapucynów, plac Konstytucji 3 Maja 2

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w ostatnim muzycznym wydarzeniu z cyklu Koncertów w Świątyniach. W piątkowy wieczór rozbrzmiewać będą gregoriańskie śpiewy maryjne oraz organowe improwizacje na ich temat. Chór Flores Rosarum oraz Marcin Pawełek gościć będą w Kościele oo. Kapucynów.

Wydarzenie „Koncerty w Świątyniach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

WARTO ZOBACZYĆ

PUNKT INFORMACJI KULTURALNO-TURYSTYCZNEJ

Piątek, godz. 9.00-18.00, sobota – niedziela, godz. 10.00-16.00

ul. Rynek 5

W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno-naukowych, dotyczących Krosna i okolic.

MUZEUM RZEMIOSŁA

Piątek, godz. 10.00-17.30, sobota – niedziela, godz. 10.00-16.00

ul. Piłsudskiego 19

Instytucja kultury z siedzibą w zabytkowym „domu z zegarem” (dawnej fabryce zegarów wieżowych), zbudowanym dla krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej.

WIEŻA FARNA

Piątek, godz. 10.00-18.00, sobota, godz. 10.00-20.00

ul. Piłsudskiego 5

To niewątpliwa atrakcja turystyczna krośnieńskiej starówki, cały rok można odwiedzać obiekt, ekspozycja stała – Zegarmistrzostwo wraz z możliwością wysłuchania opowieści o starych zegarach i pracach Michała Mięsowicza. Wystawa czasowa w Wieży Farnej: wystawa malarstwa Julii Habrat.

CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA

Piątek – niedziela, godz. 10.00-18.00 (rozpoczęcie zwiedzania o pełnych godzinach zegarowych, ostatnie wejście godz. 17.00, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc)

ul. Blich 2

Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, wyjątkowe wystawy znanych artystów pracujących w szkle, nowoczesne i interaktywne warsztaty szklane czy malowidło trójwymiarowe – to tylko fragment z bogatej oferty tej znanej już w całej Polsce instytucji. 21 sierpnia odbędzie się pokaz formowania szkła na palniku.

MUZEUM PODKARPACKIE

Piątek, godz. 9.00-17.00 (ostatnie wejście godz. 16.00), sobota – niedziela, godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście godz. 16.00)

ul. Piłsudskiego 16

Największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem – malarstwa iluzjonistycznego.

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH

Piątek – sobota, godz. 12.00-20.00, niedziela, godz. 9.00-15.00

ul. Portiusa 4

W trakcie Karpackich Klimatów Galeria BWA zaprasza do obejrzenia wystawy „Przesilenie” Wydziału Malarstwa ASP Wrocław. Prace studentów Akademii będzie można oglądać przez cały klimatyczny weekend.

ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

Piątek, godz. 9.00-19.00, sobota, godz. 10.00-19.00, niedziela, 10.00-18.00 (zwiedzanie: godz. 10.30, 12.30, 14.30, 16.30)

ul. Kolejowa 27a

Nowoczesna placówka mieści się w części dawnego dworca kolejowego. Etnocentrum powstało, aby zachowywać, przypominać i przybliżać to, co najważniejsze w bogatej kulturze tradycyjnej ziemi krośnieńskiej. Zwiedzając Etnocentrum można skorzystać z nowoczesnych form poznawania dawnej kultury i napotkać wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przenoszą w podróż do dawnego świata. Wystawa czasowa: „Legendy ludowe w plakacie”, Patrycja Longawa.

KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚWIĘTEJ TRÓJCY Z KAPLICĄ PORCJUSZÓW

ul. Piłsudskiego 5

Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon „Urban” należy do największych w Polsce. W obiekcie pełniącym funkcję bazyliki mniejszej można podziwiać liczne zabytki sztuki sakralnej, zarówno rzeźbiarskie, w tym gotycką Grupę Pasji wykonaną w 1420 roku, jak i malarskie, w tym obraz Sądu Ostatecznego oraz obrazy dostosowane kształtem do ścian, a także cenne nagrobki. Niezwykłą wartość muzealną przedstawiają także ambona oraz chór muzyczny (XVII wiek).

KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW Z KOŚCIOŁEM PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

ul. Franciszkańska 5

W podziemiach kościoła znajdują się groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. Poświęcona jest im także tzw. „kaplica miłości” (kaplica Oświęcimów) pw. NMP i św. Stanisława ze Szczepanowa (XVII wiek) według projektu mediolańczyka Wincentego Petroniego. W kaplicy znajduje się także sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battisty Falconiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej, koronowany w 2010 przez ks. kard. Stanisława Dziwisza oraz ks. abpa Józefa Michalika. Kościół jest miejscem wystawienia relikwii św. Jana z Dukli.

Źródło: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie