„Hiob’51”. Prapremiera 29 maja 2021

W sobotę 29 maja w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się długo wyczekiwana prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob’51” o płk. Łukaszu Cieplińskim w reżyserii Jana Nowary. Partnerem spektaklu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Spektakl „Hiob’51” opowiada historię życia i tragicznej śmierci Łukasza Cieplińskiego – pułkownika Wojska Polskiego, jednego z Żołnierzy Wyklętych, zabitego przez UB strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Ten przez lata wymazywany z kart historii bohater patriota, dziś jest symbolem niezmordowanej walki o wolność. Jego pamięć szczególnie czczona jest na Podkarpaciu – w regionie, w którym prowadził działalność bojową i konspiracyjną, dla którego się zasłużył, i w którym żył.

Sztukę o Cieplińskim na zamówienie Teatru im. Wandy Siemaszkowej napisał Jarosław Jakubowski – uznany poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz, laureat wielu nagród i wyróżnień, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020. Spektakl wyreżyserował dyrektor rzeszowskiej sceny Jan Nowara, który po raz pierwszy dał wyraz swojego zainteresowania tematyką Żołnierzy Wyklętych, realizując w 2019 roku w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przedstawienie „Obława” o tzw. obławie augustowskiej. Teraz tematem jego twórczej pracy stały się tragiczne losy Łukasza Cieplińskiego oraz pozostałych zamordowanych członków IV Zarządu WiN, a także cierpienie ich bliskich, którzy przez lata musieli żyć w Polsce z piętnem rodzin zdrajców ojczyzny. Jak przyznaje, kluczem do scenicznej opowieści o płk. Cieplińskim są słowa pamięć i wyobraźnia. To historia prawdziwych ludzi i wydarzeń mających miejsce w przeszłości, a zarazem próba uchwycenia wyobraźni głównego bohatera, współczesnego Hioba, który za wierność przysiędze został ogołocony ze wszystkiego co najcenniejsze, nawet z prawa do godnego pochówku. Spektakl ma być kolejną próbą upamiętnienia wyjątkowego i niezwykle zasłużonego dla Polski człowieka, o którym przez lata pamiętać nie było wolno.

Rolę Łukasza Cieplińskiego w spektaklu Jana Nowary zagra Kacper Pilch. Znany
z gościnnych występów na rzeszowskiej scenie w takich spektaklach, jak „Mistrz i Małgorzata” czy „Wesołe kumoszki z Windsoru” od niedawna zasila na stale zespół aktorski „Siemaszki”. W „Hiobie’51” akcji scenicznej towarzyszy przestrzeń wirtualna. Na żywo na scenie, prócz wspomnianego Pilcha, zobaczymy aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej: Roberta Chodura, Waldemara Czyszaka, Pawła Gładysia, Józefa Hamkałę, Marka Kępińskiego
i Roberta Żurka. W filmowej części przedstawienia współgrającego z akcją sceniczną wystąpił niemal cały zespół artystyczny „Siemaszki”, m.in. Dagny Mikoś (w roli żony Łukasza Cieplińskiego, Jadwigi Cieplińskiej), Mariola Łabno-Flaumenhaft, Joanna Baran-Marczydło, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka i Mateusz Mikoś. Zobaczymy także młodych adeptów sztuki aktorskiej – laureatów konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Teatr w ramach projektu TEATR
W SIECI/NATENCZAS – Filipa Birnbacha, Gabriela Gryniewicza i Macieja Kruka – a także ucznia Akademii Aktorskiej Artysta Oliwiera Łyczko oraz uczestnika Młodej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Bartosza Rułkę.

Zdjęcia filmowe do spektaklu zrealizował Marcin Pawełczak, scenografia to dzieło Marka i Macieja Mikulskich, za kostiumy odpowiada Marta Hubka, a za ruch sceniczny Tomasz Dajewski. Kompozycje i aranżacje muzyczne stworzył Tomasz Bajerski. Wszyscy z rzeszowskim Teatrem współpracowali już wielokrotnie. Do gościnnego udziału w spektaklu „Hiob’51” zaproszony został także rzeszowski raper Bartłomiej Skubisz „Eskaubei”, który
w przedstawieniu wykonuje do muzyki Wojciecha Długosza napisany przez siebie utwór pt. „Hiob’51/2021”.

Podczas prapremiery i kolejnych pokazów spektaklu „Hiob’51” w teatralnym foyer będzie można oglądać poświęconą Łukaszowi Cieplińskiemu biograficzną wystawę elementarną przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Po pierwszym pokazie przedstawienia odbędzie odkładana w czasie gala obchodów 60. Międzynarodowego Dnia Teatru. Wybrani pracownicy instytucji tradycyjnie zostaną wyróżnieni nagrodami Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dyrektora Teatru.

Wszystkie wydarzenia teatralne odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym. Publiczność może zająć 50 % dostępnych miejsc na widowni. Obowiązkowe są także maseczki i dezynfekcja rąk.

Źródło: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie