Krośnieński szpital ma nowy tomograf

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie ma nowy tomograf.

24.01.2024 r. uroczyście oddano do użytku nowy sprzęt. Inwestycja kosztowała prawie 5 milionów złotych.

Głównym założeniem projektu był zakup nowego tomografu komputerowego oraz zainstalowanie go w istniejącej Pracowni Tomografii Komputerowej. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia badań diagnostycznych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi i innymi ogólnoustrojowymi, których obecnie pracownia szpitala nie miała możliwości wykonywania. Zakupiony tomograf zapewni poprawę warunków pracy poprzez wdrożenie nowszych rozwiązań technologicznych.

Zarówno dotychczasowy tomograf, jak i nowy będą pracowały równolegle. Zatrudniliśmy trzy nowe osoby, które będą obsługiwać ten sprzęt. Rocznie wykonujemy ok. 14 tysięcy takich badań, więc ten stary tomograf wykonywał średnio dziennie 38-39 badań. Było to duże obciążenie, dlatego teraz możemy jeszcze zwiększyć te liczby – powiedział dyrektor szpitala Leszek Kwaśniewski.

Obok zakupu tomografu komputerowego konieczna była adaptacja i dostosowanie pomieszczeń. Łączna suma poniesionych wydatków to 4 613 834,48 zł, w tym środki województwa – 4 506 398,00 zł.

Samorząd województwa sukcesywnie zwiększa nakłady inwestycyjne dla szpitala w Krośnie. W przyszłym roku planujemy duże inwestycje na krośnieńskim SOR-ze za ponad 4 miliony złotych. Zakup tomografu komputerowego jest początkiem dużych zmian na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W 2022 samorząd województwa przeprowadził inwestycję za 4,5 miliona złotych, w 2023 była to już kwota 16 milionów, a na 2024 rok planowane są inwestycje na poziomie 18 milionów złotych.

Te starania i zabiegi oczywiście kosztują trochę czasu, czasami nerwów, ale w rezultacie przyjemnie jest przychodzić na takie uroczystości. Dla takich chwil warto żyć. Gratuluję panu marszałkowi i dyrektorowi, ten szpital będzie dzięki temu lepszy – powiedział Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku.

Nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi oraz poświęcenia, którego dokonał kapelan szpitala ks. Stanisław Wójcik.

Inwestycję samorządu województwa w naszym szpitalu idą w górę. To bardzo ważny dzień dla naszej placówki. Myślę, że wkrótce doczekamy się także robotów chirurgicznych tu w Krośnie. Personel już się szkoli, od tego nie ma odwrotu w medycynie – dodał radny Dariusz Sobieraj.

Ponadto dyrektor Leszek Kwaśniewski odbierał gratulacje po otrzymaniu akredytacji ministerstwa zdrowia. Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie przeszedł pomyślnie skomplikowany proces weryfikacji i otrzymał Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia. Tym samym krośnieński szpital dołączył do grona placówek medycznych, które spełniają najwyższe standardy jakości świadczeń. Certyfikat akredytacyjny dla Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie został przyznany w zakresie lecznictwa szpitalnego przez Ministra Zdrowia na 3 lata, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej i jest ważny do 17 stycznia 2027 roku.

W spotkaniu wzięli udział: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, radni województwa Dariusz Sobieraj, Antoni Pikul, Dorota Łukaszyk oraz prezydent Krosna Piotr Przytocki, a także Adrianna Pyrzyńska-Obutelewicz, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWP.

Informacja: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego