Relacja z rzeszowskiej premiery “Weigl-zwyciężyć tyfus” na antenie Radia Rzeszów

23 stycznia w kinie Zorza odbyła się rzeszowska premiera filmu ”Weigl – zwyciężyć tyfus”. Zapraszamy do relacji dziennikarza Adama Głaczyńskiego, który w filmie o profesorze Weiglu wcielił się w rolę dziennikarza Jerzego Żukowskiego.

Adam Głaczyński w roli dziennikarza Jerzego Żukowskiego

”Weigl – zwyciężyć tyfus” to fabularna opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich naukowców, biologu i lekarzu, wynalazcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.

Z twórcami filmu rozmawia Adam Głaczyński,
fot. Filip Kłęk. Zapraszamy!

>> >>


Film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego, produkcji Obiektyw Film Studio Bogdana Miszczaka przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru. Profesor Weigl jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji szczepionki. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.
W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski.
Autorem scenariusza jest Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Mariusz Konopka, montaż Wojtek Słota. W obsadzie znaleźli się min.: Tomasz Stockinger, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, Maciej Słota, Joanna Pocica-Bajer, Kamila Bestry-Kuźma oraz Dagny Mikoś i Mateusz Mikoś.
Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM, firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.