Premiera filmu “WEIGL – zwyciężyć tyfus” w Rzeszowie

Dzisiaj (23 stycznia) w kinie „Zorza” o godz. 18:00 odbędzie się Rzeszowska premiera filmu “WEIGL – zwyciężyć tyfus” z udziałem twórców i aktorów.

Zapraszamy wszystkich chętnych! Bezpłatne wejściówki można jeszcze odebrać w kinie Zorza i w siedzibie IPN w Rzeszowie.

A wszystkich tych, którym nie uda się być z nami dzisiaj zapraszamy do nabycia książeczek DVD z filmem. Filmy dostępne są również na pendrivie.

Zapraszamy kina i ośrodki kultury zainteresowane zorganizowaniem pokazu filmu!
Kontakt: produkcja@tvobiektyw.pl, tel. 13 49 38 006.

Film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego, produkcji Obiektyw Film Studio Bogdana Miszczaka przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru. Profesor Weigl jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji szczepionki. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.

W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski. W obsadzie znaleźli się min.: Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, Maciej Słota, Paweł Dobek, Joanna Pocica-Bajer, Kamila Bestry-Kuźma oraz rzeszowscy aktorzy Magdalena Kozikowska-Pieńko, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Robert Żurek, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Tomasz Kuliberda, Joanna Baran– Marczydło i Mateusz Marczydło, Dagny Mikoś i Mateusz Mikoś.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM, firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.